Jak się przygotować do USG układu moczowego

Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian.

Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny co ilość wypitych płynów.

Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę, w przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach.

Po pierwszej części badania, pacjent wychodzi do łazienki aby opróżnić pęcherz i wraca na badanie ewentualnego zalegania moczu.

Badanie USG jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.

 

Przygotowanie do badania dzieci:

  • Noworodki i niemowlęta wymagają napojenia (lub nakarmienia) na około 30 minut przed badaniem.
  • Dzieci od 1. do 5. roku życia powinny wypić 100-300 ml niegazowanego płynu na 30-60 minut przed badaniem. Przed badaniem nie należy oddawać moczu.
  • Dzieci starsze (powyżej 5. roku życia) – badanie powinno być wykonane nie wcześniej niż po 2 godzinach od ostatniego posiłku. Ponadto wskazane jest wypicie 3-6 szklanek niegazowanego płynu na 0,5-1 godziny przed badaniem. Nie należy opróżniać pęcherza moczowego.