Badanie przepływu cewkowego – uroflometria to najczęściej wykonywane badanie urodynamiczne. Pozwala dokładnie określić rodzaj zaburzeń, które powodują nieprawidłowości w opróżnianiu pęcherza moczowego.
Wskazania do badania to:
- częstomocz,
- nagłe parcie na mocz,
- oddawanie moczu w kilku porcjach,
- zaleganie moczu po mikcji,
- nietrzymanie moczu/moczenie dzienne,
- uchyłki (uwypuklenie w kształcie kieszonki lub workowate) pęcherza moczowego,
- moczenie nocne.
Uroflowmetria pomaga zdiagnozować zaburzenia w oddawaniu moczu – ocenić szybkość oddawania moczu, jego ilość oddawaną w ciągu sekundy oraz całkowitą objętość mikcji. Uroflowmetria stanowi część badania urodynamicznego, w którym określa się także sprawność mięśni biorących udział w opróżnianiu pęcherza moczowego oraz prawidłowość koordynacji pomiędzy wypieraczem pęcherza a zwieraczem cewki moczowej.
Uroflometria jest ważnym testem w diagnostyce powszechnych schorzeń dolnych dróg moczowych, szczególnie w powiązaniu z oceną zalegania moczu po mikcji. Pomaga przewidzieć odpowiedź na leczenie i wskazać chorych wymagających bardziej inwazyjnych, dokładniejszych badań.
Uroflowmetria jest całkowicie nieinwazyjna i niebolesna. Na badanie należy zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem (nie należy oddawać wcześniej moczu przynajmniej przez dwie godziny). Oddaje się mocz do przepływomierza, który z wyglądu przypomina zwykły sedes. Przepływomierz analizuje strumień moczu, mierzy jego objętość, a następnie rysuje krzywą mikcji, oblicza typowe parametry i przesyła do komputera – interpretacja wyniku należy do lekarza. Badanie zajmuje około 10 minut.