Uroflowmetria

Uroflowmetria

Diagnostyka

Uroflowmetria

Badanie przepływu cewkowego – uroflometria to najczęściej wykonywane badanie urodynamiczne. Pozwala dokładnie określić rodzaj zaburzeń, które powodują nieprawidłowości w opróżnianiu pęcherza moczowego.

Wskazania do badania to:

  • częstomocz,
  • nagłe parcie na mocz,
  • oddawanie moczu w kilku porcjach,
  • zaleganie moczu po mikcji,
  • nietrzymanie moczu/moczenie dzienne,
  • uchyłki (uwypuklenie w kształcie kieszonki lub workowate) pęcherza moczowego,
  • moczenie nocne.

Uroflowmetria pomaga zdiagnozować zaburzenia w oddawaniu moczu – ocenić szybkość oddawania moczu, jego ilość oddawaną w ciągu sekundy oraz całkowitą objętość mikcji. Uroflowmetria stanowi część badania urodynamicznego, w którym określa się także sprawność mięśni biorących udział w opróżnianiu pęcherza moczowego oraz prawidłowość koordynacji pomiędzy wypieraczem pęcherza a zwieraczem cewki moczowej.

Uroflometria jest ważnym testem w diagnostyce powszechnych schorzeń dolnych dróg moczowych, szczególnie w powiązaniu z oceną zalegania moczu po mikcji. Pomaga przewidzieć odpowiedź na leczenie i wskazać chorych wymagających bardziej inwazyjnych, dokładniejszych badań.

Uroflowmetria jest całkowicie nieinwazyjna i niebolesna. Na badanie należy zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem (nie należy oddawać wcześniej moczu przynajmniej przez dwie godziny). Oddaje się mocz do przepływomierza, który z wyglądu przypomina zwykły sedes. Przepływomierz analizuje strumień moczu, mierzy jego objętość, a następnie rysuje krzywą mikcji, oblicza typowe parametry i przesyła do komputera – interpretacja wyniku należy do lekarza. Badanie zajmuje około 10 minut.

Jak się przygotować do badania

Na badanie należy zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem (nie należy oddawać wcześniej moczu przynajmniej przez dwie godziny).