Profilaktyczne USG u dzieci

Profilaktyczne USG u dzieci

Diagnostyka

Profilaktyczne USG u dzieci

Ultrasonografia a jest dzisiaj bardzo powszechną metodą diagnostyczną. Wynika to z tego, że jest metodą bezpieczną, może więc być powtarzana, a koszt jej badania nie jest wysoki.

Badanie ultrasonograficzne powinno być wykonywane przez doświadczonego lekarza zajmującego się diagnostyką obrazową.

Jeśli chodzi o badania ultrasonograficzne u dzieci, często spotykamy się z pytaniami, jakie badania wykonywać, kiedy, czy stosować badania profiaktyczne?

W oddziałach noworodkowych badania ultrasonograficzne zlecane są przez lekarzy neonatologów. Wskazania do tych badań są ściśle określone i nie są wykonywane rutynowo u każdego noworodka. W pierwszych tygodniach życia tj. między 6. a 8. tygodniem obecnie wykonuje się badanie USG stawów biodrowych i jest ono standardem z jednoczesnym badaniem klinicznym przeprowadzonym przez lekarza ortopedę. Badanie to jest profilaktyką we wczesnym wykrywaniu dysplazji, czyli wrodzonej nieprawidłowej budowy stawu biodrowego, którą można korygować leczeniem zachowawczym. Warunkiem jest odpowiednio wczesne jej wykrycie. Jeżeli badanie USG stawów biodrowych we wspomnianym okresie i badanie kliniczne są prawidłowe, badania USG stawów biodrowych nie musimy powtarzać.

W pierwszym roku życia wskazane jest wykonanie profilaktycznie badania USG przezciemiączkowego oraz badania jamy brzusznej. Badania te służą wczesnej diagnostyce wad wrodzonych, a także wykrywaniu wczesnych stadiów chorób nowotworowych, w tym także wrodzonych. USG przezciemiączkowe można wykonywać do ukończenia 1. roku życia ponieważ najczęściej u dzieci w tym wieku ciemiączko przednie jest jeszcze otwarte. Później dostęp ten nie jest możliwy z powodu naturalnego zarastania ciemienia.

Profilaktyce służy także wykonanie badania jamy brzusznej u dziecka w okresie między 3. a 5. rokiem życia.

Jak przygotować dziecko do badania

O ile lekarz nie da innych wskazówek, dobrze jest nakarmić dziecko przed badaniem – będzie wtedy spokojniejsze, a badający będzie miał większy komfort badania.