Holter EKG

Holter EKG

Diagnostyka kardiologiczna

Holter EKG

Holter EKG to urządzenie rejestrujące elektrokardiogram (EKG) w sposób ciągły przez 24, 48 czy 72 godziny, w celu późniejszej szczegółowej analizy. Przenośny rejestrator holterowski jest niewielkim urządzeniem, które łatwo można przymocować do ciała lub ubrania pacjenta w sposób nie krępujący istotnie ruchów. Umożliwia to normalną aktywność życiową ze sportem i snem włącznie. Nie wolno jednak wchodzić z holterem pod prysznic lub zanurzać się w wodzie, a pole magnetyczne w otoczeniu aparatu rejestrującego EKG może zakłócić zapis.

Badanie pozwala na określenie parametrów elektrycznych pracy serca – odzwierciedla jego rytm i pozwala na określenie momentów niedokrwienia. Jest stosowane w diagnostyce zaburzeń rytmu serca i choroby wieńcowej. Wykonanie badania holterowskiego jest też nieodłącznym elementem diagnozowania pacjentów z zasłabnięciami czy utratą przytomności, z zaburzeniami równowagi, niespecyficznymi bólami w klatce piersiowej.

Elektrody stosowane do badania są wykonane z materiałów nie alergizujących. Nie trzeba kupować baterii do rejestratorów. Mężczyzn obdarzonych obfitym owłosieniem klatki piersiowej uprzedzamy o możliwości zgolenia jego części przed badaniem – po to by uniknąć bólu związanego ze zdejmowaniem przyklejonych elektrod.

EVENT Holter

EVENT holter – holter „zdarzeniowy” – to badanie, które służy diagnostyce i ocenie zaburzeń rytmu serca występujących stosunkowo rzadko i odczuwanych przez pacjenta jako nagłe zdarzenie – arytmia czy nagłe osłabienie bądź zawrót głowy.

Czasami standardowe badanie holterowskie – trwające 24 czy 48 godzin – nie pozwala na wychwycenie arytmii, która może wystąpić raz na kilka dni… Aparat EVENT holter jest zakładany na dłuższy czas – tydzień czy nawet kilku tygodni. W tym czasie pacjent może zdejmować urządzenie na czas kąpieli czy umycia się, a następnie sam je zakłada.

Pacjent sam uruchamia EVENT holter w trakcie niepokojących zdarzeń – program umożliwia zapisanie EKG z momentu zdarzenia ale i czasu poprzedzającego jego wystąpienie. W okresie badania pacjent ma możliwość porozumienia się z lekarzem celem interpretacji zapisu EKG.

Badanie EVENT holter służy diagnostyce arytmii, a przy odpowiednim wstępnym układzie elektrod EKG również niedokrwienia oraz ocenie zmian odcinka STT .

Jak się przygotować do badania

Na badania zapraszamy codziennie – po uprzednim telefonicznym umówieniu terminu. Badanie zwykle trwa 24 godziny, aparat może być – po uprzednim uzgodnieniu – zakładany i zdejmowany w domu pacjenta. Czas trwania badania – przy takim zaleceniu lub konieczności może być wydłużony nawet do 72 godzin.