Holter EKG

Holter EKG

Diagnostyka kardiologiczna

Holter EKG

Holter EKG to urządzenie rejestrujące elektrokardiogram (EKG) w sposób ciągły przez 24, 48 czy 72 godziny, w celu późniejszej szczegółowej analizy. Przenośny rejestrator holterowski jest niewielkim urządzeniem, które łatwo można przymocować do ciała lub ubrania pacjenta w sposób nie krępujący istotnie ruchów. Umożliwia to normalną aktywność życiową ze sportem i snem włącznie. Nie wolno jednak wchodzić z holterem pod prysznic lub zanurzać się w wodzie, a pole magnetyczne w otoczeniu aparatu rejestrującego EKG może zakłócić zapis.

Badanie pozwala na określenie parametrów elektrycznych pracy serca – odzwierciedla jego rytm i pozwala na określenie momentów niedokrwienia. Jest stosowane w diagnostyce zaburzeń rytmu serca i choroby wieńcowej. Wykonanie badania holterowskiego jest też nieodłącznym elementem diagnozowania pacjentów z zasłabnięciami czy utratą przytomności, z zaburzeniami równowagi, niespecyficznymi bólami w klatce piersiowej.

Elektrody stosowane do badania są wykonane z materiałów nie alergizujących. Nie trzeba kupować baterii do rejestratorów. Mężczyzn obdarzonych obfitym owłosieniem klatki piersiowej uprzedzamy o możliwości zgolenia jego części przed badaniem – po to by uniknąć bólu związanego ze zdejmowaniem przyklejonych elektrod.

Jak się przygotować do badania

Na badania zapraszamy codziennie – po uprzednim telefonicznym umówieniu terminu. Badanie zwykle trwa 24 godziny, aparat może być – po uprzednim uzgodnieniu – zakładany i zdejmowany w domu pacjenta. Czas trwania badania – przy takim zaleceniu lub konieczności może być wydłużony nawet do 72 godzin.