EKG wysiłkowe

EKG wysiłkowe

Elektrokardiografia

EKG wysiłkowe

Test wysiłkowy, czyli elektrokardiograficzna próba wysiłkowa to badanie pozwalające ocenić zmiany zapisu EKG w trakcie zwiększającego się wysiłku fizycznego. Wzrost zapotrzebowania serca i organizmu na tlen prowadzi do zwiększenia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. U osób z miażdżycą, wadami naczyń, czy ograniczeniem drożności tętnic wieńcowych, w trakcie wysiłku nie ma możliwości pokrycia zapotrzebowania na tlen drogą zwiększonego przepływu, co przyczynia się do rozwoju niedokrwienia. Można je wykryć monitorując zapis EKG. Jednoczesna ocena zmienności ciśnienia krwi, tętna, odniesienie wielu obiektywnie stwierdzanych zmian do samopoczucia pacjenta pozwala na rozpoznanie choroby serca.

Testy wysiłkowe pozwalają na bezpieczną i powtarzalną ocenę wydolności wysiłkowej osób uprawiających sport oraz pozwalają ocenić ryzyko wiążące się czasem z uprawianiem sportu. Są odzwierciedleniem wydolności krążenia u pacjentów, u których planowane jest prowadzenie rehabilitacji medycznej, czy przeprowadzenie obciążającego leczenia.

Badania te stosowane są również w diagnostyce chorób samego mięśnia serca. Zwiększenie przepływu krwi nawet przez prawidłowe tętnice wieńcowe nie pokrywa zapotrzebowania uszkodzonego przez różne czynniki mięśnia. Dochodzi wtedy do określonych zmian zapisu EKG, ciśnienia i tętna, które ułatwiają rozpoznanie.

Badania te są stosowane między innymi w:

  • diagnostyce przyczyn bólów w klatce piersiowej,
  • diagnostyce zmian w EKG spoczynkowym określanych jako „niespecyficzne”,
  • ocenie zaawansowania choroby niedokrwiennej serca,
  • ocenie skuteczności jej leczenia.

O wykonaniu badania w każdym wypadku decyduje lekarz je prowadzący. Istnieją określone przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, które czasem są trudne do wychwycenia przez lekarza kierującego.

Jak się przygotować do badania

Badanie w naszej przychodni prowadzone jest na bieżni ruchomej – ruchomym pasie przesuwającym się z narastającą stopniowo prędkością oraz pod coraz większym kątem. Stale obserwowane jest EKG, ciśnienie tętnicze oraz tętno, a także kontrolowane jest wysycenie krwi tlenem.

Test trwa około 20 minut.

Prosimy o zabranie obuwia sportowego, spodni lub spodenek sportowych, panie – o ewentualne włożenie topu.

Pacjent przed badaniem powinien być co najmniej 2 godziny  po posiłku, godzinę po kawie, mocnej herbacie czy papierosie – jeśli pali. Zawsze prosimy o pokazanie dokumentacji medycznej z przeszłości, o informację jakie leki Państwo przyjmujecie. Informacja na temat powodu badania od lekarza kierującego bardzo pomaga w zaplanowaniu jego przebiegu. Po badaniu konieczny jest kilkunastominutowy odpoczynek. nasi pacjenci mogą po badaniu odświeżyć się pod prysznicem (prosimy o zabranie ręcznika).

Przed testem wysiłkowym będziecie Państwo proszeni o udzielenie zgody na jego wykonanie. Jest to badanie służące sprowokowaniu organizmu do reakcji umożliwiającej diagnozę. Sporadycznie taka reakcja przekracza oczekiwania pacjenta, stąd konieczność świadomego udziału w teście – nasz personel jest na to zawsze przygotowany a warunki badania zapewniają bezpieczeństwo jego przebiegu.

Badań nie wykonujemy w ostrych stanach zapalnych, również w trakcie infekcji. Niemożliwe lub niebezpieczne jest ich wykonanie u pacjentów z chorobą układu ruchu czy niektórymi chorobami neurologicznymi. Nie można wykonać badania także u pacjentów:

  • po świeżo przebytym zawale serca,
  • z niestabilną chorobą wieńcową,
  • z niektórymi kardiomiopatiami – chorobami samego mięśnia serca,
  • ze zwężeniem zastawki aortalnej (stenoza aortalna),
  • z nadciśnieniem płucnym,
  • z chorobą zakrzepowo-zatorową,
  • w zaawansowanej niewydolności krążenia,
  • z zapalnymi chorobami serca,
  • z tętniakiem aorty.