Trzustka jest narządem wewnętrznym położonym w jamie brzusznej i pełni kilka ważnych funkcji w organizmie człowieka:

Wydzielanie enzymów trzustkowych

Trzustka produkuje enzymy, które pomagają w trawieniu pokarmu. Są one wydzielane do dwunastnicy, gdzie pomagają rozkładać białka, tłuszcze i węglowodany na bardziej przyswajalne substancje. Nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki może prowadzić do problemów z trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych.

Wytwarzanie insuliny i glukagonu

Trzustka zawiera wyspecjalizowane grupy komórek, nazywane wyspami trzustkowymi, które są odpowiedzialne za produkcję hormonów insuliny i glukagonu. Insulina pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi, a glukoza jest przekazywana z krwi do tkanek, gdzie jest wykorzystywana jako źródło energii. Glukagon natomiast zwiększa poziom glukozy we krwi, gdy jest to konieczne.

Kontrola gospodarki wodno-elektrolitowej

Trzustka produkuje również hormon somatostatynę, który wpływa na regulację gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie.

Produkcja bicarbonatów

Trzustka wytwarza także bicarbonaty, które neutralizują kwas żołądkowy, gdy pokarm wchodzi do dwunastnicy. To pomaga w utrzymaniu optymalnego pH w jelitach, co jest istotne dla trawienia.

Wytwarzanie innych hormonów

Oprócz insuliny i glukagonu, trzustka produkuje inne hormony, takie jak grelina (regulująca uczucie głodu) oraz amylina (wpływający na kontrolę apetytu i glikemię).


Trzustka odgrywa kluczową rolę w regulacji procesów trawiennych i metabolicznych organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie jest istotne dla zdrowia, a jakiekolwiek zaburzenia w działaniu trzustki, takie jak zapalenie trzustki lub cukrzyca, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Poniżej objawy, które mogą wskazywać na problemy z trzustką:

  • Ból brzucha – ból w okolicy górnej części brzucha, często promieniujący na plecy, jest częstym objawem chorób trzustki, takich jak ostre zapalenie trzustki lub przewlekłe zapalenie trzustki.
  • Nudności i wymioty – osoby z chorobami trzustki, zwłaszcza ostrym zapaleniem trzustki, często doświadczają nudności i wymiotów.
  • Biegunka – przewlekłe zapalenie trzustki może prowadzić do zaburzeń trawienia i biegunki, ponieważ trzustka nie produkuje wystarczającej ilości enzymów trzustkowych potrzebnych do rozkładu pokarmu.
  • Utrata masy ciała – osoby z przewlekłym zapaleniem trzustki często tracą na wadze ze względu na zaburzenia trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
  • Wzrost poziomu glukozy we krwi – uszkodzenie trzustki może prowadzić do zaburzeń glikemii i wystąpienia objawów podobnych do cukrzycy, takich jak uczucie pragnienia, częste oddawanie moczu i zmęczenie.
  • Żółtaczka – w przypadku blokady przewodów żółciowych przez guz lub kamień w trzustce może wystąpić żółtaczka, która charakteryzuje się żółtym zabarwieniem skóry i białek oczu.
  • Wzdęcia i problemy z trawieniem – osoby z zaburzeniami trzustki mogą doświadczać wzdęć, bólu brzucha po jedzeniu oraz trudności w trawieniu.
  • Niedokrwistość – przewlekłe zapalenie trzustki może wpływać na wchłanianie witamin i minerałów, co może prowadzić do niedokrwistości (niedoboru żelaza lub witaminy B12).

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów lub masz podejrzenie, że masz problemy z trzustką, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Choroby trzustki mogą być poważne i wymagają dokładnej diagnozy oraz leczenia. Wczesna diagnoza i odpowiednie zarządzanie chorobą trzustki mogą pomóc w uniknięciu powikłań i poprawie jakości życia.