Kichanie, katar, ból głowy, złe samopoczucie to częste objawy alergii. Alergia to reakcja układu odpornościowego na obiektywnie nieszkodliwy czynnik, na przykład pyłek lub sierść zwierząt domowych, tak jakby to było zagrożenie. Organizm wszczyna alarm i uwalnia histaminy, które powodują między innymi kichanie, katar i łzawienie oczu. Ale takie objawy mogą być sygnałem innych chorób.

Przeziębienie (infekcja górnych dróg oddechowych)

Alergia i przeziębienie mają podobne objawy: kichanie, katar lub zatkany nos oraz zmęczenie, ale w przeciwieństwie do alergii, przeziębienia są wywoływane przez wirusy, więc można zarazić nim inne osoby; przeziębienie prawdopodobnie nie spowoduje swędzenia oczu, za to mogą mu towarzyszyć bóle mięśniowo-stawowe i gorączka, które nie zdarzają się w przypadku alergii; poza tym przeziębienie trwa 3-10 dni, zaś alergia może towarzyszyć ci przez cały sezon lub dłużej.

Astma

Alergia i astma często idą w parze, alergeny takie jak pyłki i kurz, mogą wywołać też zaostrzenie astmy, zarówno astma, jak i alergie mogą powodować kaszel; objawy astmy różniące ją od alergii to m.in.: problemy z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech.

Skrzywiona przegroda nosowa

Trudności z oddychaniem przez nos pojawiające się przy alergii mogą też oznaczać skrzywioną przegrodę nosową, czyli odchylenie chrząstki między nozdrzami; temu schorzeniu towarzyszyć mogą krwawienia z nosa i ból twarzy, które nie występują w przypadku alergii układu oddechowego.

Zapalenie oskrzeli

Głównym objawem wspólnym dla alergii i zapalenia oskrzeli jest kaszel, przy zapaleniu oskrzeli może on się wiązać z odpluwaniem śluzu, mogą wystąpić duszności, gorączka, dreszcze lub ból w klatce piersiowej.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok objawia się katarem, zatkanym nosem, bólem głowy – podobnie jak alergia, objawy specyficzne dla zapalenia zatok to: gęsta wydzielina z nosa, gorączka, ból zębów, nie występuje tu natomiast charakterystyczne dla alergii swędzenie oczu.

Grypa

Katar, zatkany nos i kaszel to objawy wspólne dla grypy i alergii, jednak przy grypie ogólne samopoczucie jest znacznie gorsze, objawy pojawiają się nagle, występują dreszcze, bóle mięśni, zmęczenie, gorączka, które nie występują w przypadku alergii.

Niealergiczny nieżyt nosa

Niealergiczny nieżyt nosa objawia się kichaniem, zatkanym nosem i katarem, ale nie jest reakcją na alergeny lecz na: zanieczyszczenie powietrza, silne zapachy, niektóre potrawy (zwłaszcza pikantne) lub napoje, niektóre leki, może też towarzyszyć innym problemom zdrowotnym. W odróżnieniu od alergii zazwyczaj nie towarzyszy mu swędzenie oczu, czy dyskomfort w gardle.

Z katarem, kaszlem, kichaniem, bólem głowy, drapaniem w gardle i innymi objawami – niezależnie od tego, czy są spowodowane alergią, czy mają inną przyczynę – zapraszamy do naszej przychodni. Nasi lekarze są do Waszej dyspozycji. Na wizytę można umówić się telefonicznie pod numerem 22 750 11 77.