„Mgła mózgowa” to jeden z objawów związanych z infekcją COVID-19. Jednak nie wszyscy, którzy przechodzą tę infekcję jej doświadczą, a ci, którzy jej doświadczają niekoniecznie chorują na COVID-19. Czym jest „mgła mózgowa” i kiedy może występować?

„Mgła mózgowa” nie jest chorobą. Określenie to odnosi się do problemów związanych z koncentracją, myśleniem, pamięcią, wyrażeniem myśli w słowach, dezorientacją, dezorganizacją. Może wystąpić jako objaw COVID-19 lub długofalowy skutek tej infekcji, może także pojawić się wskutek innych czynników, wśród których znajdują się:

Ciąża

Wiele kobiet w czasie ciąży skarży się na trudności z zapamiętywaniem. Substancje chemiczne uwalniane w organizmie kobiety w celu ochrony i odżywiania dziecka mogą powodować problemy z pamięcią.

Menopauza

Kobiety w okresie menopauzy mogą mieć problemy z zapamiętywaniem i uczeniem się nowych rzeczy. Pomocna może być np. hormonalna terapia zastępcza lub inne rodzaje leków. Warto omówić to z lekarzem ginekologiem.

Niedostatek snu

Podczas snu mózg się regeneruje i „porządkuje”. Potrzebujemy odpowiedniej dawki snu i regularnego rytmu spania. Zbyt krótki lub zbyt długi sen, sen przerywany, problemy z zasypianiem często przekładają się na problemy z koncentracją, myśleniem i zapamiętywaniem. Jeśli cierpisz na bezsenność, poradź się lekarza, który pomoże znaleźć jej przyczynę i wrócić do równowagi.

Leki

Niektóre rodzaje leków – dostępne bez recepty i na receptę – mogą powodować „mgłę mózgową”. Jeśli przyjmując leki zauważysz u siebie problemy z pamięcią, koncentracją, myśleniem – zgłoś się do lekarza i powiedz mu o wszystkich lekach, jakie przyjmujesz.

Stwardnienie rozsiane

Choroba ta wpływa na centralny układ nerwowy i może zmienić sposób, w jaki mózg komunikuje się z resztą ciała. Około połowa osób z SM ma problemy z pamięcią, uwagą, planowaniem lub językiem.

Nowotwory i chemioterapia

W trakcie chemioterapii mogą wystąpić przejściowe problemy z zapamiętywaniem szczegółów, takich jak nazwiska lub daty, trudności z koncentracją. Różne czynności i zadania mogą zajmować więcej czasu niż zwykle. Zwykle te dolegliwości ustępują dość szybko, ale niektórym pacjentom mogą towarzyszyć przez dłuższy czas po leczeniu. Sam nowotwór może również powodować „mgłę mózgową”, jeśli zaatakował mózg.

Zespół chronicznego zmęczenia

Zespół chronicznego zmęczenia to stan, kiedy ciało i umysł są długotrwale zmęczone. Mogą mu towarzyszyć problemy z pamięcią, koncentracją, poczucie dezorientacji.

Depresja

Chorzy na depresję mogą mieć trudności z zapamiętaniem czy przemyśleniem różnych spraw, mogą czuć się „umysłowo ociężali”. W leczeniu depresji stosuje się leki i psychoterapię.