Każdy wiek ma swoje prawa i każdy ma też swoje wymagania. Szczególnie zdrowotne. Ponad 90% osób w wieku 50+ cierpi na jakiś rodzaj przewlekłej choroby, a prawie 8 na 10 na więcej niż jedną. Dobra wiadomość jest taka, że z wieloma takimi chorobami można sobie dobrze radzić – kluczem jest tu wczesna diagnostyka i odpowiednie działania medyczne. Oraz oczywiście profilaktyka – zdrowy tryb życia, który możesz wprowadzić od zaraz.

Wysokie ciśnienie krwi

Z wiekiem naczynia krwionośne tracą swoją elastyczność, co jest prawdopodobną przyczyną wysokiego ciśnienia krwi u ponad połowy osób po sześćdziesiątce. Ale nie jedyną. Część czynników ryzyka wysokiego ciśnienia krwi możesz kontrolować – utrzymuj prawidłową wagę, ćwicz, rzuć palenie, znajdź sposoby radzenia sobie ze stresem i zdrowo się odżywiaj.

Cukrzyca

Ryzyko zachorowania na cukrzycę rośnie wraz z wiekiem. Cukrzyca może prowadzić do chorób serca, nerek, problemów ze wzrokiem i innych. Regularnie badaj poziom cukru we krwi. Skonsultuj się z lekarzem, który podpowie, jak często warto to robić.

Choroby serca

Nagromadzenie płytek miażdżycowych w tętnicach jest główną przyczyną chorób serca. Ten proces postępuje wraz z wiekiem. Odpowiednie badania pozwolą wykryć chorobę na wczesnym etapie, a lekarz doradzi, jak postępować. 

Nadwaga i otyłość

Wiele osób zauważa, że z wiekiem znacznie łatwiej przybierają na wadze, trudniej zaś utrzymać prawidłową masę ciała, albo zrzucić zbędne kilogramy. Nadwaga i otyłość podnoszą ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, więc choć to może być coraz większe wyzwanie, dbaj o prawidłową masę ciała!

Zapalenie kości i stawów

W chorobach kości i stawów wiek ma znaczenie, ale nie tylko on. Styl życia, wcześniejsze kontuzje, brak aktywności fizycznej i nadwaga również wpływają na ich wystąpienie. Wieku nie zatrzymasz, ale inne czynniki ryzyka możesz wyeliminować lub osłabić.

Osteoporoza

Osteoporoza powoduje osłabienie kości i może prowadzić do złamań. Profilaktyka osteoporozy polega na zdrowej diecie bogatej w wapń i witaminę D oraz regularnych ćwiczeniach (taniec, jogging, czy choćby wchodzenie po schodach). 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Powoduje stan zapalny i blokuje dopływ powietrza do płuc. Jest to wolno postępująca choroba, którą możesz mieć latami, nie wiedząc o tym – objawy zwykle pojawiają się po czterdziestce lub pięćdziesiątce. Może powodować problemy z oddychaniem, kaszel, świszczący oddech i plucie śluzem. Pomocne mogą być ćwiczenia, zdrowa dieta oraz unikanie dymu i zanieczyszczeń.

Utrata słuchu

Ubytki słuchu postępują wraz z wiekiem. Czynniki zwiększające ryzyko to geny, praca/życie w hałasie, niektóre choroby, niektóre leki. Jeśli zauważysz, że gorzej słyszysz, skontaktuj się z lekarzem

Problemy ze wzrokiem

Dyskomfort w czytaniu z bliska, czy rozszyfrowaniu drobnego druku to tylko jeden z problemów. Jest jeszcze zaćma (zmętnienie soczewki oka) i jaskra (choroba, która uszkadza nerw wzrokowy). Odwiedzaj okulistę regularnie!

Ból pleców

Im jesteś starszy, tym częściej się to zdarza. Wiele czynników może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości: nadwaga, palenie tytoniu, niewystarczająca aktywność fizyczna lub choroby, takie jak zapalenie stawów, czy choroba nowotworowa. Obserwuj swoją wagę, ćwicz i dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość witaminy D i wapnia, aby utrzymać mocne kości. I wzmocnij mięśnie pleców!

Problemy z pęcherzem

Trudności w oddawaniu moczu, lub przeciwnie – zbyt częste wizyty w toalecie. Problemy z kontrolą pęcherza, które występują u osób starszych mogą być spowodowane osłabieniem mięśni, zgrubieniem tkanki, przerostem prostaty lub mieć podłoże neurologiczne. Ćwiczenia i zmiana stylu życia – ograniczenie kawy i unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów – mogą pomóc w poradzeniu sobie z tym problemem. Wizyta u lekarza jest jednak podstawową sprawą.

Choroba nowotworowa

Dotyka również młodych ludzi, ale ryzyko zachorowania rośnie ponad dwukrotnie w wieku od 45 do 54 lat. Unikanie dodatkowych czynników ryzyka takich jak palenie czy wystawianie się na słońce zwiększa szanse na zdrowie. Regularne badania pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium i w wielu przypadkach skutecznie ją wyleczyć.

Depresja

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. U osób starszych mogą pojawić się czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia, np. problemy zdrowotne, utrata bliskich. 

Demencja i choroba Alzheimera

Zwykle pojawia się dopiero po 65. roku życia. Niektórych czynników ryzyka (takich jak wiek i dziedziczność) nie jesteśmy w stanie kontrolować, ale wyniki badań naukowych sugerują, że zdrowa dieta, kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu cukru mogą tu mieć znaczenie.

Dbaj o swoje zdrowie – wykonuj regularnie badania, nie odkładaj wizyty u lekarza, gdy odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości.
Zadbaj o profilaktykę – w Zdrowiu Piaseczna pomogą Ci w tym lekarze interniści, specjaliści, dietetyk i fizjoterapeuci.