Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem krwinek płytkowych uzyskanym z własnej krwi pacjenta. Płytki krwi zawierają czynniki wzrostu oraz bioaktywne białka, które pobudzają wzrost, hamują ból i pobudzają organizm do przyśpieszenia gojenia w stanach chorobowych i po urazach. PRP stosuje się leczniczo w różnych dziedzinach: ortopedii, medycynie sportowej, estetycznej i w leczeniu ran.

Zabieg polega na wstrzyknięciu PRP w miejsce poddawane terapii np do stawu. Decyzję o ilości, liczbie i częstościach koniecznych wstrzyknieć podejmuje lekarz. Zabieg trwa ok. 20 min i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Po pobraniu krwi własnej pacjenta poddaje się ją dwukrotnemu odwirowaniu. Uzyskany w ten sposób preparat PRP wstrzykuje się w chore miejsce. Po zabiegu pacjent od razu może wrócić do domu.

Według dostępnej literatury zabiegi te charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością terapeutyczną i niskim ryzykiem powikłań. Objawy uboczne występują rzadko (zakażenie w miejscu wstrzyknięcia, nasilenie procesu zapalnego i ból miejscowy).

Wskazania ortopedyczne:

  • stawy biodrowe i krzyżowo-biodrowe – m.in. stan zapalny stawu biodrowego, martwica głowy kości udowej, zapalenie kaletki maziowej krętarza większego,
  • staw kolanowy – m.in. stan zapalny stawu kolanowego, stany zapalne kaletek,
  • staw skokowy i stopa – m.in. przewlekły stan zapalny ściegna Achillesa, rozcięgna podeszwowego i ostrogi piętowe,
  • staw barkowy – m.in. uszkodzenie tzw. pierścienia rotatorów, przewlekły stan zapalny ścięgna mięśnia dwugłowego,
  • staw łokciowy – m.in. stan zapalny nadkłykcia bocznego (łokieć tenisisty) i przyśrodkowego (łokieć golfisty),
  • nadgarstek i dłoń – m.in. zapalenie stawów, nadwyrężenia.

Przeciwwskazania do stosowania preparatu PRP:

Bezwzględne: zespół zaburzeń czynności płytek krwi, brak stabilności hemodynamicznej, miejscowa infekcja w miejscu podania, uogólnione zakażenie.

Względne: stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez 48 godz po zabiegu, miejscowe wstrzyknięcia kortykosteroidów w ciągu 1 miesiąca, układowe stosowanie kortykosteroidów w ciągu 2 tygodni, przebyta ostatnio gorączka i choroba zapalna

Czy terapia GLO PRP jest dla mnie odpowiednia ?

Jeśli jesteś po urazie lub występują u Ciebie przewlekłe dolegliwości bólowe w okolicach stawów lub kręgosłupa, szczególnie, gdy po zastosowaniu leków przeciwbólowych ból ustępuje tylko na jakiś czas, a potem powraca w tym samym miejscu i nasila się w czasie ruchu lub ucisku – zgłoś się do lekarza. Po zbadaniu i postawieniu diagnozy, specjalista podejmie decyzję o leczeniu i wykona zabiegi terapeutyczne z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego PRP.