Bóle pleców to bardzo demokratyczna dolegliwość. Doskwiera wielu z nas, młodszym i starszym, kobietom i mężczyznom, pracującym fizycznie i za biurkiem. Oprócz dolegliwości wynikających ze schorzeń kręgosłupa, bóle pleców wynikają w dużej części z naszego trybu życia: praca przy biurku ( często wielogodzinna ) lub z dużym wysiłkiem, częste korzystanie z samochodu, opieka nad małymi dziećmi, brak regularnego ruchu. Bóle pleców nie zawsze są bardzo silne, bywają jednak bardzo dokuczliwe, mogą utrudniać życie, a przede wszystkim – jeśli je zlekceważymy, ich przyczyny mogą się pogłębiać, aż w końcu zaowocują naprawdę poważnym problemem. Poza tym – nawet niezbyt silne pobolewania, jeśli utrzymują się dłużej są dla nas stresem.

Rozruszajmy się !

Najprostszą profilaktyką bólu pleców jest ruch i aktywność. Ale uwaga! Często zapominamy, że brak fachowego, stopniowanego przygotowania do zwiększonej aktywności może doprowadzić do nasilenia bólu kręgosłupa. Bądźmy bardziej aktywni, lecz dajmy naszemu organizmowi czas, by stopniowo przyzwyczaił się do tego. Zbyt ambitne cele, pośpiech w ich realizacji mogą spowodować kolejny nawrót dolegliwości.

Plecy nie muszą boleć !

Nawet jeśli ból pleców nie jest bardzo dotkliwy, to sygnał, że organizm potrzebuje pomocy lub leczenia. Dlatego już przy niewielkim lecz utrzymującym się lub powracającym bólu pleców warto zasięgnąć porady specjalisty (ortopedy lub fizjoterapeuty). Oprócz zleconej diagnostyki i podjętego leczenia może on zaproponować naukę zachowań prozdrowotnych. Ich regularne stosowanie zapewni standard życia bez bólu oraz stworzy możliwości bycia aktywnym w wybranym (akceptowalnym przez nas) zakresie.

W razie potrzeby lekarz lub fizjoterapeuta zalecą odpowiednią rehabilitację. Jest to działanie w większości przypadków bardzo skuteczne. Istotnym elementem leczenia bólów kręgosłupa jest kinezyterapia: ćwiczenia bierne, czynne, wspomagane, izometryczne, terapia indywidualna, kinesiotaping oraz masaże. Zabiegi fizykalne, np. laser, pole magnetyczne, tens, prądy DD, interferencyjne, ultradźwięki, galwanizacja mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i rozluźniające.

W przychodni Zdrowie Piaseczna z rehabilitacji korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Doświadczony zespół lekarzy i fizjoterapeutów jest do dyspozycji pacjenta. Po analizie przyczyn zgłaszanych dolegliwości, dostępnych badań terapia dobierana jest indywidualnie. Prowadzona jest w całości przez jednego rehabilitanta i dostosowana do możliwości czasowych pacjenta.

dr Marek Żarczyński
specjalista ortopeda traumatolog