ZDROWIE PIASECZNA
AL. KALIN 55, 05-500 PIASECZNO
przy stadionie K.S. Piaseczno
TEL. 22 750 11 77
s1fin s3fin s11fin s5fin s14fin

Elektrokardiografia (EKG) - spoczynkowa, wysiłkowa

 

EKG spoczynkowe

Jest to popularne badanie pozwalające na ocenę pracy serca. Podczas badania lekarz ocenia zapis czynności elektrycznej serca - jego prawidłowość, ewentualne zaburzenia. EKG jest stosowane między innymi w diagnostyce niedokrwienia mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu i przewodzenia, a także w ocenie pracy rozrusznika serca.


Standardowe badanie wykonuje się w pozycji leżącej (w spoczynku). Zapis trwa zwykle kilka minut.

Nasza pracownia EKG jest w pełni przygotowana do wykonywania takich badań u dzieci.

 

EKG wysiłkowe

Badanie służy obserwacji reakcji organizmu na pewien „standardowy” wysiłek. W jego trakcie oceniamy – prócz samopoczucia pacjenta – zmiany zapisu EKG oraz ciśnienia krwi.

Testy wysiłkowe pozwalają na bezpieczną i powtarzalną ocenę wydolności wysiłkowej osób uprawiających sport oraz pozwalają ocenić ryzyko wiążące się czasem z uprawianiem sportu. Są odzwierciedleniem wydolności krążenia
u pacjentów, u których planowane jest prowadzenie rehabilitacji medycznej, czy przeprowadzenie obciążającego leczenia.

Co warto wiedzieć o teście wysiłkowym?

Badanie w naszej przychodni prowadzone jest na bieżni ruchomej - ruchomym pasie przesuwającym się z narastającą stopniowo prędkością oraz pod coraz większym kątem. Stale obserwowane jest EKG, ciśnienie tętnicze
oraz tętno, a także kontrolowane jest wysycenie krwi tlenem. Test trwa około 20 minut. Prosimy o zabranie obuwia sportowego, spodni lub spodenek sportowych, panie – o ewentualne włożenie topu.

Pacjent przed badaniem powinien być co najmniej 2 godziny  po posiłku, godzinę po kawie, mocnej herbacie czy papierosie – jeśli pali. Zawsze prosimy o pokazanie dokumentacji medycznej z przeszłości, o informację jakie leki Państwo przyjmujecie. Informacja na temat powodu badania od lekarza kierującego bardzo pomaga w zaplanowaniu jego przebiegu. Po badaniu konieczny jest kilkunastominutowy odpoczynek. nasi pacjenci mogą po badaniu odświeżyć się pod prysznicem (prosimy o zabranie ręcznika).

Przed testem wysiłkowym będziecie Państwo proszeni o udzielenie zgody na jego wykonanie. Jest to badanie służące sprowokowaniu organizmu do reakcji umożliwiającej diagnozę. Sporadycznie taka reakcja przekracza oczekiwania pacjenta, stąd konieczność świadomego udziału w teście – nasz personel jest na to zawsze przygotowany a warunki badania zapewniają bezpieczeństwo jego przebiegu.

O wykonaniu badania w każdym wypadku decyduje lekarz je prowadzący. Istnieją określone przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, które czasem są trudne do wychwycenia przez lekarza kierującego.

 

 


FLEBOLOGIA_logo_green-01 karta_duej_rodziny_20141202_1527231253 plakat www

Pokaż ZDROWIE PIASECZNA na większej mapie