ZDROWIE PIASECZNA
AL. KALIN 55, 05-500 PIASECZNO
przy stadionie K.S. Piaseczno
TEL. 22 750 11 77
s1fin s3fin s11fin s5fin s14fin

Bóle w klatce piersiowej - diagnostyka ambulatoryjna

Dolegliwości w klatce piersiowej - tzw. "ból w piersiach" wcale nie musi być związany z sercem. Niemniej jeśli objawy niepokoją, nasilają się lub trwają w czasie, trzeba podjąć odpowiednie kroki, zadbać o swoje zdrowie. Sama wizyta w aptece raczej nie rozwiąże problemu. Trzeba pójść do lekarza. Po to by porozmawiał, wypytał, uporządkował relację pacjenta. By zbadał przy pomocy rąk, stetoskopu i ciśnieniomierza. Gdy natura dolegliwości budzi choć cień podejrzeń, wypada zrobić elektrokardiogram (EKG). Nierzadko jego wykonanie, mimo braku typowych wskazań, działa samo w sobie leczniczo – zostało zrobione badanie i jego wynik jest prawidłowy, więc pacjent przestaje się niepokoić. Co nie znaczy, że lekarz na tym poprzestanie. Niemniej jeden z celów leczenia, czyli uspokojenie pacjenta, zostaje osiągnięty.

Wachlarz badań będący w rękach lekarza praktykującego ambulatoryjnie jest niemały. Prócz bardzo ważnego kontaktu z pacjentem – zebrania wywiadu – i badania „fizykalnego”, prócz wykonania EKG, dysponujemy możliwością zrobienia badań krwi oraz testów oceniających funkcje serca.

Istotna jest morfologia – niedokrwistość powoduje zmniejszenie stężenia hemoglobiny, która jest transporterem tlenu do serca. Wzrost liczby płytek krwi może wiązać się z większa łatwością powstawania skrzepów w naczyniach, które mogą powodować zawał serca czy udar mózgu. Wysokie OB czy CRP wiązać się może ze stanem zapalnym – czasem nie objawiającym się w widoczny sposób – który również może wpływać na serce. Niski czy wysoki poziom elektrolitów – potasu, magnezu, wapnia – poza wywoływaniem licznych ogólnych dolegliwości typu osłabienia, może prowokować wystąpienie zmian zapisu EKG – czasem podobnych do tych, jakie występują w niedokrwieniu serca.
Istotny jest również poziom cukru – cukrzyca jest uważana za chorobę, w przebiegu której  szybko dochodzi do rozwoju choroby wieńcowej, nasilenia miażdżycy. Na domiar złego jej wpływ na struktury nerwów obwodowych może prowadzić do zmniejszenia odczuwania bólu związanego z chorobą serca, czyli do wyłączenia systemu alarmowego serca. Pacjenci z cukrzycą mogą nawet przejść zawał serca nie wiedząc o tym i nie czując bólu, a jego podstawowym objawem może być na przykład zwykłe osłabienie czy nudności.

Poziom kwasu moczowego, zmiany w lipidogramie, nieprawidłowości w działaniu tarczycy oraz oczywiście poziom cukru świadczą o stanie metabolizmu pacjenta. Ważne jest to, że przy takich zmianach jesteśmy w stanie szybko i skutecznie ingerować podaniem leków czy zmianą trybu życia, hamując ich postęp i często zmniejszając nasilenie.

Istotny jest też w tym aspekcie wynik badania ogólnego moczu. Ważna jest ocena czynności nerek – do tego jak one pracują dostosować należy dawki leków.


dr Piotr Kwaśnica – Wasz internistaFLEBOLOGIA_logo_green-01 karta_duej_rodziny_20141202_1527231253 plakat www

Pokaż ZDROWIE PIASECZNA na większej mapie