ZDROWIE PIASECZNA
AL. KALIN 55, 05-500 PIASECZNO
przy stadionie K.S. Piaseczno
TEL. 22 750 11 77
s1fin s3fin s11fin s5fin s14fin

Bóle w klatce piersiowej - objawy, diagnostyka

„Panie Doktorze, boli mnie w piersiach...”- to dość częsty powód obaw i - w następstwie - wizyty u lekarza. Kojarzymy taki ból zwykle z chorobą serca, gdyż jest to najbardziej niepokojąca potencjalna przyczyna tego objawu. Czy rzeczywiście przy tego rodzaju dolegliwości trzeba się od razu niepokoić o swoje serce?

Zastanówmy się razem, na spokojnie, jaki to jest ból - kłucie, gniecenie, pieczenie, ucisk, rozpieranie, uczucie pełności, opasywanie czy dyskomfort? Gdzie jest dokładniej zlokalizowany – za mostkiem, na prawo lub na lewo od mostka, w plecach? Czy ból gdzieś promieniuje – do żuchwy, do rąk, do łopatki? Czy może przeszywa klatkę piersiową jak wbita szpila?

Czy towarzyszą mu jakieś dodatkowe objawy – drętwienia rąk, nudności, zawroty głowy, osłabienie, poty, nierówna praca serca? A może ból brzucha, uczucie pełności w nadbrzuszu lub zgaga?

A może to nie jest ból tylko uczucie związane z arytmią - „przelewanie się” za mostkiem, odczucie jakby klatka piersiowa była klatką, w której zamknięty ptak trzepoce skrzydłami?

Należy też się zastanowić w jakim momencie wystąpił ból – wysiłek, zdenerwowanie, przejedzenie, kaszel, czy wystąpił w przebiegu infekcji? Następnie warto pomyśleć, co go nasila - zmiana pozycji ciała, ruchy rąk czy wysiłek? Być może coś go zmniejsza ?

Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli wstępnie rozpoznać, gdzie naprawdę jest źródło bólu. A jest ich kilka:
Kłucie w klatce piersiowej – niezależnie od jego lokalizacji, o nasileniu zależnym od formy ruchu, fazy oddechu, a nie od wysiłku, to zwykle nerwoból międzyżebrowy – uciążliwa ale niegroźna przypadłość związana z chorobami układu kostno-stawowego. Często stosowanie powszechnie dostępnych leków przeciwzapalnych daje dobry efekt. Ale gdy dodatkowo towarzyszy mu gorączka lub stan podgorączkowy, kaszel lub duszność – należy jednak pilnie zasięgnąć porady lekarza.

Gdy bolą plecy, nasilenie bólu zależy od pozycji ciała, a nie od wysiłku, czy zmian ciśnienia krwi - gdy zmiana materaca lub leki przeciwbólowe nie dają efektu – najprawdopodobniej czas udać się do ortopedy.

Gdy ból w klatce piersiowej lokalizuje się za mostkiem, ale ewidentnie przechodzi po kilku łykach zimnej wody, może być związany z podrażnieniem przełyku. Jeśli objawy się powtarzają lub nasilają najlepiej udać się na konsultację do gastrologa.

Klasycznie ból związany z chorobą serca zlokalizowany jest za mostkiem, nie ma charakteru kłucia (co ważne), nie zależy od formy ruchu, natomiast nasila się przy wysiłku. Mogą mu towarzyszyć poty, duszność, zawroty głowy lub nudności. Współwystępować może arytmia. Ból może promieniować do żuchwy, do lewego barku, łokcia czy 4. i 5. palca lewej dłoni. Jeśli występuje ten „zestaw” objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.

Pamiętajcie jednak Państwo, że piszę o najczęściej występujących symptomach, każdy jednak może chorować nieco inaczej...
Jeżeli macie wątpliwości, zawsze warto udać się na konsultację lekarską, która zapewni Państwu psychiczny spokój. Gdyż jak wiadomo stres sam w sobie może powodować fizyczne dolegliwości…

Co robić dalej – gdy dolegliwości jednak niepokoją? Zapraszam do lektury drugiej części artykułu: Bóle w klatce piersiowej - diagnostyka ambulatoryjna.


dr Piotr Kwaśnica – Wasz internistaFLEBOLOGIA_logo_green-01 karta_duej_rodziny_20141202_1527231253 plakat www

Pokaż ZDROWIE PIASECZNA na większej mapie